3x3

Koszykówka 3x3 to popularna, dynamiczna i widowiskowa formuła, która wpisuje się w trend rozwoju dyscyplin o charakterze miejskim. Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podjął decyzję o włączeniu koszykówki 3x3 do programu igrzysk, począwszy od igrzysk olimpijskich w Tokio. Mniejsza liczba zawodników, jeden kosz i krótkie, szybkie mecze – to główne cechy koszykówki 3x3, która zyskuje na świecie coraz więcej fanów.

Czym w ogóle jest koszykówka 3x3?

W skrócie, to bardziej dynamiczna odmiana koszykówki. Przedstawiamy podstawowe zasady gry, które różnią się od tradycyjnej odmiany. Mecz koszykówki 3x3 wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 21 (lub więcej) punktów. Spotkanie można wygrać również w momencie, gdy po upłynięciu regulaminowych 10 minut, dany zespół jest na prowadzeniu. Jeśli wynik jest nierozstrzygnięty na koniec regulaminowego czasu gry, rozgrywana jest dogrywka. Tutaj aby wygrać, drużyna jako pierwsza musi zdobyć dwa punkty.

Jak sama nazwa wskazuje, w grze bierze udział mniejsza liczba graczy, niż w tradycyjnej odmianie. Tutaj każdy zespół składa się maksymalnie z czterech zawodników, z których trzech bierze udział w meczu. Spotkania rozgrywane są na boisku o wymiarach 15 m długości i 11 m szerokości. Rzuty oddawane są na jeden kosz. W koszykówce 3x3 nie istnieją rzuty trzy punkty. Najwyżej „wycenianym” rzutem jest rzut za dwa punkty, czyli ten zza łuku 6,75 m. Rzuty z bliższej odległości warte są jeden punkt, podobnie jak rzuty wolne. W przypadku koszykówki 3x3 trener nie może przebywać podczas meczów w miejscu dla zmienników, nie może również komunikować się z graczami spoza boiska.

Oto najważniejsze zasady koszykówki 3x3 w formie graficznej:

Oficjalne przepisy koszykówki 3x3 można pobrać TUTAJ